Žádost o podporu z regionálního operačního programu byla podána
Před koncem června se uzavřelo další kolo přijímání žádostí o podporu z regionálního operačního programu Jihozápad. Občanské sdružení Klatovské katakomby informovalo při Barokních jezuitských Klatovech o tom, že hodlá do tohoto programu podat žádost o podporu svého projektu nazvaného „Klatovské katakomby 2010“. Smyslem projektu je vytvořit v kryptách jezuitského kostela novou unikátní expozici, jež by připomněla „barokní jezuitské Klatovy.“ Na otázky odpovídá Ing. Václav Chroust:
Podalo sdružení klatovské katakomby žádost o podporu z ROP?
Ano, podalo. Žádost pro nás připravil dr. Miloš Říha, jinak též kastelán zámku Kynžvart, a podali jsme ji řádně a včas. Podkladem pro žádost je stavebně projektová dokumentace, kterou zpracoval se svými spolupracovníky Ing. Jan Červenák.
Co vše projekt řeší?
O tom jsme veřejnost podrobně informovali v průběhu letošního ročníku Barokních jezuitských Klatov. Pokud vzpomínáte, věnovali jsme této otázce vetší část sobotního odpoledne, ale přesto – předmětem projektu je vybudování moderní a atraktivní expozice v památkově a stavebně obnovených prostorách krypt pod kostelem Neposkvrněného početí Panny Marie a sv. Ignáce.
Co si pod pojmem moderní a atraktivní expozice máme představovat?
Dojde ke stavební a památkové obnově suterénu kostela, obnovíme funkci průduchů, které měly v minulosti zásadní význam při mumifikaci těl, budou odborně ošetřeny a restaurovány vzácné ostatky zde pohřbených lidí („mumie“), do expozice začleníme dosud nevyužívané prostory. Ty vybavíme instalačními prvky, mobiliářem, moderními informačními technologiemi a vizualizačními prostředky k prezentaci kulturně historického dědictví. Tím nejpodstatnějším je cíl – všechny ty tradiční i netradiční a moderní prostředky budou sloužit tomu, aby návštěvníkům předaly určité, řekněme, poselství či zprávu.
Jaký je rozpočet projektu?
Necelých 23,5 mil. Kč, přičemž 21,5 mil. Kč tvoří tzv. způsobilé (tj. z EU fondů podporovatelné) investiční výdaje a necelé 2 mil. Kč výdaje neinvestiční. V případě úspěchu naší žádosti, bude 85 % výdajů projektu pokryto dotací z Evropských fondů, zbylých 15 % musíme profinancovat sami.
Má sdružení nějaké partnery, s nimiž budete projekt realizovat?
Nesporně, bez nich by to ani nešlo. Partnery sdružení jsou Město Klatovy a místní římskokatolická farnost. Je skvělé, že jak město, tak církev přistupují k projektu zodpovědně a se zájmem. V pozitivním slova smyslu lobují za projekt, jehož význam je – řečí žádosti o podporu – nadregionální.
A je skutečně?
Určitě. Katakomby jsou v mnoha ohledech unikátní. Za prvé – kde jinde v Čechách můžete pohlédnout do tváře lidí zemřelých před více než 300 lety? Kde jinde najdete tak rozsáhlý, dodnes dochovaný, soubor ostatků, jež je možné při dodržení piety a úcty, představit veřejnosti?
Za druhé – prostřednictvím „katakomb“ můžete nahlédnout i do doby, která se na první pohled jeví jako vzdálená, a přesto je nesmírně živá – ti lidé, kteří dnes leží tam dole v katakombách, postavili valnou část jihozápadní části centra města a přinesli sem kulturní a civilizační podněty architektonické, stavební, malířské, sochařské, ale i organizační, správní, hygienické aj. tehdejší moderní Evropy.
Za třetí – radius jejich činnosti a uvažování nebyl omezen hranicemi českého království, byl v podstatě evropský, což je zajímavé zejména dnes. Jezuité tu v Klatovech provozovali poměrně velké (více než 300 studentů) a významné gymnázium a založili tak klatovskou gymnaziální tradici. Výuka na něm probíhala podle dokumentu Ratio studiorum, tj. de facto osnov a učebního plánu, který byl společný všem jejich středním školám po celém tehdejším světě. Možná i dnes by bylo zajímavé mít cosi evropsky společného pro výuku alespoň některých předmětů, nemyslíte?
Lze se někde seznámit s projektem podrobněji?
Jistě, právě na našich www.katakomby.cz, kam jsme nyní umístili podstatný výtah z prezentace, jež byla představena v dubnu na Barokních jezuitských Klatovech. Z ní je patrné dispoziční řešení nové expozice i základní představa o jejím obsahu.