www.katakomby.cz

Katakomby Klatovy – Archiv –

Aktuálně

Nabídka



Zpět

Anežka Příchovská na CT vyšetření

Získání 3D obrazu hlavy pro zhotovení figuríny

20. 03. 2011

V podvečerních hodinách v pátek 18. března 2011 jsme provedli společně s prim. MUDr. Jiřím Seidlem vyšetření Anežky Kunhuty Příchovské z Příchovic výpočetní tomografií , bežně mezi lidmi označované jako CT vyšetření. Šlo pro všechny zúčastněné o velice unikátní případ. Anežka Kunhuta Příchovská je jednou z nejzachovalejších mumií Klatovských katakomb. Narodila se před 399 lety v roce 1612, zemřela 10.10.1678 ve věku 66 let.

Účelem CT scanování bylo získat trojrozměrný obraz hlavy potřebný ke zhotovení figuríny Anežky do nové expozice Klatovských katakomb. Náš zájem byl ale hlubší. Pokud je nám známo, v Čechách zatím nikdy neproběhlo CT vyšetření tzv. „přírodní mumie“. CT zkoumání byla podrobena tzv. mumie umělá – egyptského typu. Ta se od našich klatovských mumií zásadně liší v tom, že před balzamováním jsou z těla odstraněny všechny vnitřní orgány včetně mozku. Takovému „ošetření“, ani balzamování nebyly klatovské mumie nikdy vystaveny.

2011-anezka-02[1]

Byli jsme tedy zvědaví, jak budou vypadat mumifikované vnitřní orgány. Nejprve jsme vyšetřili hlavu. Bylo nutné výrazně snížit parametry scanování proti běžným. Samozřejmě ne z důvodu radiačních dávek pro „pacienta“, ale protože náš objekt zkoumání má v současné době hmotnost jen asi 1/10 své hmotnosti v době života.

Z vlastního mozku zbyly jen velmi malé pozůstatky v zadní části mozkovny , nadšeni jsme byli z přítomnosti zbytků očí v očnicích se zachovanými okohybnými svaly. Diagnosticky zajímavý je i obsah jedné z vedlejších nosních dutin. Pravděpodobně jde o zbytky zbytnělé sliznice, neumíme ale poznat, zda Anežka Příchovská trpěla jejím chronickým zbytněním – tzv. nosními polypy, nebo zda ve svých posledních dnech měla akutní zánět a rýmu. Dále jsme objevili aterosklerotické změny na tepnách, které běžně sledujeme i u současných lidí podobného stáří. Jisté je i, že Anežka neměla léta své zuby. Toto se dá rozpoznat z určitého ztenčení a ohlazení kosti dolní čelisti.

Ze zájmu jsme pokračovali vyšetřením i celého těla. V oblasti hrudníku se zachovaly jen okrsky pleury (povrchová část plic), srdce se nedalo téměř oddiferencovat, stejně jako orgány dutiny břišní. Přesto i zde jsme učinili diagnostický závěr. V oblasti mezihrudí a v břišní dutině se objevují ojediněle drobné kalcifikace (vyvápnění). Patrně jde o kalcifikované lymfatické uzliny. Předpokládáme, že jde o postižení uzlin dané tuberkulózou. Tento diagnostický závěr můžeme podpořit i změnami, které jsou patrné na několika místech kosterních pozůstatků.

2011-anezka-01[1]

Páteční podvečer byl velmi zajímavý, doufám, že nebyl ani poslední a že budeme moci přispět i dalšími zajímavými informacemi pro novou expozici Klatovských katakomb.

MUDr. Miloš Chroust

Velikost textu: K K K

Archiv Novinek

více...
Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ – Zachovejte licenci 4.0, Mezinárodní License
Stanislav Haviar (návrh & správa stránek) | Občanské sdružení Klatovské katakomby (obsah) | Karel Nováček (foto)
2019