Druhé výročí
Slavnost na počest druhého výročí znovuotevření klatovských katakomb
Od znovuotevření klatovských katakomb po jejich náročné rekonstrukci uplynuly dva roky. Za tu dobu je zhlédly tisícovky návštěvníků – konkrétně 50 tisíc v prvním roce, 35 tisíc v letošním roce do této chvíle. Také byla katakombám udělena některá ocenění, např. titul Stavba roku Plzeňského kraje 2011 v oboru rekonstrukce.
Proto občanské sdružení Klatovské katakomby uspořádalo u příležitosti druhého výročí znovuotevření katakomb slavnostní setkání všech, kdo se na jejich dnešní podobě podíleli a nyní spolupracují na provozu expozice.
Slavnost měla několik částí.
Po zahájení Ing. Chroust, předseda občanského sdružení Klatovské katakomby a druhý místostarosta Klatov, jmenovitě přivítal významné hosty a seznámil přítomné s programem. JUDr. Štancl, místostarosta Klatov, v krátkém projevu zdůraznil skutečnost, že pohřebiště byla vždy místy uvědomování si spojení s předky, místy projevů úcty k nim. Ocenil, že díky práci sdružení Klatovské katakomby si tady uvědomujeme propojení mezi generacemi v čase a že se zde rozvíjí krásný program. Díky programu připravenému pro tuto slavnost budou hosté moci prožít také propojení v prostoru, jak je již dávno rozvíjeli jezuité.
Následovalo vystoupení Kolegia pro duchovní hudbu. Dr. Aschenbrenner spolu se třemi dalšími členy kolegia nabídli pozdně renesanční a raně barokní duchovní zpěvy, které zněly v době postní a adventní.
Hlavní částí programu bylo ocenění spolupráce osob a institucí, poděkování a předávání diplomů všem, kdo se nejvíce zasloužili o současnou podobu katakomb.
Jsou to: historička Ivana Čornejová, bývalý starosta Karel Mráz, plzeňský biskup František Radkovský, Ing. Jan Červenák, dále dřívější jezuitský provinciál František Hylmar (ocenění převzal nynější provinciál Josef Stuchlý) a bývalý klatovský arciděkan Antonín Bachan (ocenění převzal nynější kaplan Ivan Pavlíček).
Ocenění institucí a firem převzali jejich představitelé: za Městskou knihovnu Klatovy její ředitelka Zdeňka Buršíková, za Kolegium pro duchovní hudbu vedoucí tělesa Vít Aschenbrenner, za Správu nemovitostí Klatovy ředitelka Jiřina Adámková a Martin Červený, za stavební firmu ALDAST pánové Skála a Podskalský. Zaslouženého ocenění se dostalo rovněž paní Mužíkové, nejdéle „sloužící“ průvodkyni v katakombách.
V další části programu vystoupil soubor bolívijských Indiánů MOXOS, který provozuje barokní hudbu donesenou k nim jezuitskými misionáři v období zakládání slavných jihoamerických redukcí. Hostům se naskytl opravdu nevšední zážitek – byla to nádhera pro uši i oči, zlatá tečka za oslavou. Členové souboru byli oblečeni do volných zlatavých rouch, muže i ženy zdobily korálky z červených bobulí a všechny ženy si do copů vpletly ještě bílé korálky. Krásní lidé s havraními vlasy, zářícíma černýma očima a skvělým smyslem pro hudbu, rytmus a pohyb! Duše zde pochovaných jezuitů, kteří možná toužili stát se misionáři, ale působili a zemřeli nakonec v Klatovech, se jistě radovaly. Soubor připravil pro klatovskou veřejnost ještě večerní koncert v jezuitském kostele, takže propojení v čase a prostoru, jak o něm v úvodu hovořil místostarosta Štancl, si mohli uvědomit a prožít mnozí další klatované.
V závěru slavnosti byla představena publikace Pět hvězd nad českým královstvím, již třetí, kterou ve vlastní edici vydalo město Klatovy. Knihu požehnal plzeňský biskup František Radkovský a své požehnání přenesl i na její tvůrce a ty, kdo se potěší při její četbě. Všichni hosté obdrželi novou publikaci jako upomínku na tuto slavnost.
Odkazy:
- Snímky studia Fotofofr.com na YouTube