www.katakomby.cz

Katakomby Klatovy – Archiv –

Barokní jezuitské Klatovy 2013

Nabídka



Zpět

Barokní jezuitské Klatovy 2013

Tisková zpráva

30. 04. 2013

Závěrečným poděkováním Městské knihovně v Klatovech v čele s ředitelkou Zdeňkou Buršíkovou, Správě nemovitostí Klatovy v čele s ředitelkou Jiřinou Adámkovou, Kolegiu pro duchovní hudbu řízeném Vítem Aschenbrennerem, všem přednášejícím i divákům zakončil místostarosta Klatov a předseda o. s. Klatovské katakomby Václav Chroust letošní, již sedmý ročník konference Barokní jezuitské Klatovy. Ve třech dnech posledního dubnového víkendu měli návštěvníci této akce možnost zhlédnout učenou disputaci, mezinárodní vědeckou konferenci, requiem, mši i filozofické vystoupení.

11Letošní Barokní jezuitské Klatovy byly mimořádné i místy, kde se jejich jednotlivé části uskutečnily. Vědeckou část hostil již tradičně společenský sál Městské knihovny v Klatovech, requiem a mši mohli účastníci navštívit v kostele Neposkvrněného početí Panny Marie a svatého Ignáce. Letos se ovšem dvě části konference uskutečnily přímo v kryptách (katakombách) a dva přednášející, P. František Hylmar a P. Petr Havlíček, dokonce vyjeli za svými posluchači i do vzdálenějších míst – do Hrádku u Sušice a do Chanovic.

Klatovský páteční program zahájila disputace dvou duchovních, kteří se ve skutečnosti nemohli potkat, protože jejich životy dělilo 230 let. Jejich hlasů a myšlenek se chopili dva významní čeští historici, manželé Čornejovi. Doc. Ivana Čornejová propůjčila svá ústa jezuitskému kazateli a prof. Petr Čornej prezentoval názory husitského kněze Jakoubka ze Stříbra. Ve svém „hádání“ se snažili najít odpověď na devět otázek, které znepokojovaly v patnáctém i v sedmnáctém století, a které jsou v mnohém aktuální i dnes. Vystoupení doplnil zpěvem Fred Plantinga z holandského Heemskerku.

14Sobotní vědecká konference byla věnována především dvěma mužům našeho regionu – Albrechtu Chanovskému a Janu Nepomuckému. Co znamenali pro svou dobu i pro naši současnost, bylo ústředním tématem přednášek šestice vědců (manžele Čornejovy a P. Petra Havlíčka doplnil prof. Vít Vlnas, PhDr. Martin Svatoš a prof. Marie-Elizabeth Ducreux), kteří se na několika místech mírně od tohoto základního tématu odchýlili, aby ukázali dějinné skutečnosti, jejichž širší znalost nám chybí k tomu, abychom pochopili nejen raný novověk, ale i vývoj společnosti v době pobělohorské.

Sobotní podvečer zakončila v kostele Neposkvrněného početí Panny Marie a svatého Ignáce zádušní mše celebrovaná plzeňským biskupem Mons. Františkem Radkovským a doprovozená Kolegiem pro duchovní hudbu, které řídil Vít Aschenbrenner.

V neděli P. Josef Stuchlý, SJ, nový představený České provincie Tovaryšstva Ježíšova, celebroval mši v kostele Neposkvrněného početí Panny Marie a svatého Ignáce. Hudbu zajistilo opět Kolegium pro duchovní hudbu. Jeden ze žalmů zazpíval Fred Plantinga.

Úplným závěrem programu bylo vystoupení herce Miroslava Částka ve velké kryptě katakomb. Ten si připravil představení Následování Krista inspirované slavným dílem počátku 15. století od Tomáše Kempenského.

Osmý ročník Barokních jezuitských Klatov je plánován na 25.–27. dubna 2014. Ústředním tématem bude tentokrát jedna z nejvýznamnějších osobnosti českého baroka, český literát, historik, kněz, zeměpisec a pedagog, jezuita Bohuslav Balbín (*3. prosinec 1621, +28. listopad 1688).

Karel Viták

 

jezuitskyKostelKur

Velikost textu: K K K

Archiv Novinek

více...
Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ – Zachovejte licenci 4.0, Mezinárodní License
Stanislav Haviar (návrh & správa stránek) | Občanské sdružení Klatovské katakomby (obsah) | Karel Nováček (foto)
2019