Úvaha na téma Bohuslav Balbín
Barokní jezuitské Klatovy 2014
Barokní jezuitské Klatovy si za dobu své existence našly své publikum. Těšíme se z toho, že se již osmým rokem vždy o posledním dubnovém víkendu setkáváme v Městské knihovně Klatovy, v jezuitském kostele i přímo v klatovských katakombách. Letos je hlavním tématem historické konference, která je tradiční součástí programu, mimořádná osobnost jezuitského řádu – Bohuslav Balbín. Požádali jsme proto věrného návštěvníka Barokních jezuitských Klatov a dnes i spolupracovníka na programu, Lukáše Kopeckého, o krátkou úvahu na téma „Bohuslav Balbín“.
Lukáš Kopecký – Úvaha na téma Bohuslav Balbín.
Do klatovské knihovny (pravda, tady by se slušelo napsat do bývalé jezuitské koleje) chodíme téměř každý.
Míjíme Černou věž a jezuitský kostel. Vnímáme však název ulice? Balbínova. Kdo to byl? Co tu udělal? A byl tu vůbec? A ještě dvě poznámky k ulicím: z Balbínovy ulice ústí Denisova a Vančurova. Památka na věrné přátelství historiků Ernesta (Arnošta) Denise a velké klatovské osobnosti Jindřicha Vančury. Denis onehdy napsal Čechy po Bílé hoře. A právě téměř přesně po roce od tohoto mezníku českých dějin se v Hradci Králové narodil Bohuslav Balbín.
V roce 1636 vstoupil do jezuitského řádu. Ano, správně! V tom samém roce přicházejí jezuité do Klatov. Balbín studoval v Jičíně, Olomouci a samozřejmě v Praze a stal se z něj významný, i když mnohdy nedoceněný historik, dramatik, teolog, ale také nadaný básník.
Student utopený v knihách, řekli byste. Určitě ano, ale v roce 1648 hrdě brání s kolegy akademiky Karlův most proti Švédům.
Balbín byl také katolický kněz, který mnohokrát kritizoval, co se mu nelíbilo. Měl logicky mnoho odpůrců, ale i své ochránce. K těm prvním se řadil především nejvyšší purkrabí Bernard Ignác Martinic. O něm Balbín sepsal i několik epigramů. Na druhé straně za ním stály a podporovaly ho takové osobnosti jako pražský arcibiskup Jan Bedřich z Valdštejna, olomoucký kardinál Ditrichštejn či Tomáš Pešina z Čechorodu.
A právě ony konflikty s vrchností byly příčinou toho, že se krom jiných míst ocitl i v Klatovech. „Někdy koncem roku 1671 zastavil drkotavý vůz před fortnou jezuitské koleje v Klatovech a z něho vystoupil muž zapsaný v řádovém katalogu pod jménem Bohuslaus Balbinus.“
Co tady tak významného napsal? A jaké byly jeho další osudy?
Pokud chcete znát odpovědi na tyto otázky, nezbývá než přijít na Barokní jezuitské Klatovy!