Němečtí hosté z Ackermann-Gemeinde na BJK 2015
Reflexe letošních BJK od Šárky Lesné
Letošní devátý ročník Barokních jezuitských Klatov se opět velmi vydařil. Tématem tentokrát byly literatura, umění, věda a víra. Kromě našich odborníků, jako jsou profesor Royt, doktor Svatoš, docentka Čornejová a další, zde tentokrát přednášeli také dva němečtí profesoři z řezenské univerzity.
Účast těchto přednášejících nám zprostředkovala řezenská pobočka německé křesťanské společnosti Ackermann-Gemeinde, s níž naše město a zdejší farnost navázaly spolupráci při setkáních v roce 2014.
Na Barokní jezuitské Klatovy přijeli členové řezenské organizace AG, Jean Ritzke-Rutherford, Karl Ritzke, Else Gruß a s nimi profesoři řezenské univerzity, fyzikální chemik Bernhard Dick a Klaus Unterburger z teologické fakulty. Oba tito přednášející vystoupili v sobotu dopoledne. Své příspěvky proslovili v němčině, posluchači měli k dispozici vytištěný český překlad, a tak mohl každý přednášku dobře sledovat. Následná diskuse, chvílemi velmi živá, byla tlumočena.
Posluchači ocenili jasný a dynamický způsob, jakým oba němečtí hosté přednesli své příspěvky – oni zas příznivě vnímali pozornost a účast publika. Téma profesora Unterburgera, Vztah vědce Gottfrieda Wilhelma Leibnitze a jezuitů (zejména účastníků misie v Číně), obohatilo naše vědění o schopnostech a úspěších členů řádu nejen v oblasti přírodních věd. Přednáška profesora Dicka o induktivní logice podle Thomase Bayese se svým exaktním zaměřením zpočátku zdála neobvyklá, ale díky přehlednému a názornému vysvětlení (a také díky možnosti dodatečně si text znovu přečíst a zamyslet se nad ním) vzbudila pozornost a radost ze zjištění "aha, tomu přece jen rozumím!" .
Naši hosté ocenili krásné prostředí klatovské městské knihovny, výbornou organizaci a srdečné přijetí ze strany organizátorů i publika.
Zástupci AG a oba řezenští profesoři se samozřejmě zúčastnili slavnostního večera, pořádaného tradičně pro hosty a spolupracovníky Barokních jezuitských Klatov v hotelu Ennius. Všechny zde mile překvapili svým projevem proneseným zčásti německy a zčásti krásnou (ne pouze nazpaměť naučenou!) češtinou.
Po skončení přednášek si němečtí hosté prohlédli naše katakomby, zúčastnili se sobotního rekviem i nedělní mše – obě tyto mše celebrovali přítomní jezuité a hudbou doprovodila klatovská hudební tělesa: soubor Šumavan a Kolegium pro duchovní hudbu. Hudební doprovod zvýraznil slavnostnost obou mší a hosté jím byli nadšeni, zejména profesor Dick, který sám také působí v chrámovém sboru.
V neděli odpoledne naši němečtí přátelé odjížděli s ujištěním, že k nám zavítají nejpozději v červenci o pouti a že se těší na další společné akce. My si přejeme totéž a budeme se o to snažit.
Šárka Lesná