Příspěvky
- P. Mgr. Miroslav Herold, Lic., SJPředstavení publikace Barokní jezuitské Klatovy
- Eva JiřičnáKdy je staré nové a nové staré
- Mgr. Kateřina Bobková-Valentová, Ph.D.Život klatovské jezuitské komunity.
P. Mgr. Miroslav Herold, Lic., SJ
Představení publikace Barokní jezuitské Klatovy
V rámci představování na rozmanitou činnost klatovských jezuitů ve prospěch obyvatel Klatov i jejich širého okolí v kraji Plzeňském, Prácheňském a v sousedním Bavorsku. Tovaryšstvo Ježíšovo věrno svému poslání tak jako na mnoha dalších místech i zde vycházelo vstříc všem vrstvám společnosti službou v oblasti duchovního života, vzdělání a výchovy. Přednáška poukáže na působení jezuitů v kněžské službě (udílení ve víře, výpomoc v duchovní správě), v pedagogické a výchovně-vzdělávací oblasti (gymnázium, seminář, do značné míry i mariánské družiny), v sociálním apoštolátu (skutky tělesného i duševního milosrdenství, pomoc sociálně slabším, péče o potřebné, výchova ke kvalitnímu mravnímu životu), v panství a s tím spojená péče o poddané).
Prof. Ing. arch. Eva Jiřičná CBE
Kdy je staré nové a nové staré
Sobotní odpoledne 28. 4. 2012 bude na Barokních jezuitských Klatovech 2012 věnováno paní Evě Jiřičné, architektce světového jména, která se svým ateliérem projektovala pro Klatovy spojovací můstek mezi jezuitskou kolejí a kostelem Neposkvrněného početí Panny Marie a sv. Ignáce.
Eva Jiřičná nejprve vystoupí s přednáškou Kdy je staré nové a nové staré (14.00) ve společenském sále Městské knihovny v Klatovech, na níž naváže beseda s účastníky. Přibližně v 15.30 pak slavnostně, společně se starostou města Rudolf Salvetrem, plzeňským biskupem Františkem Radkovským, provinciálem českých jezuitů Františkem Hylmarem a předsedou sdružení Klatovské katakomby Václavem Chroustem, otevře nový prampouch a symbolicky tak zahájí novou turistickou sezonu v klatovských katakombách.
Dílu paní Evy Jiřičné bude věnována prezentace, která bude instalována v chodbě jezuitské koleje (u prampouchu), kterou připravuje klatovský sochař pan Václav Fiala ve spolupráci s atelierem AI Design.
Zajímavé odkazy:
Z tisku o prampouchu:
- MF Dnes, 5. 12. 2011: Prampouch se vrátil. Po třech stoletích.
- MF Dnes, 7. 11. 2011: Unikátem bude prosklený prampouch
- Právo, 18. 8. 2011: Klatovský prampouch podle Evy Jiřičné
- Plzeňský deník, 5. 8. 2011: Prampouch nahradí prosklená lávka
Fotogalerii klatovského prampouchu najdete zde.
Mgr. Kateřina Bobková-Valentová, Ph. D.
Život klatovské jezuitské komunity.
Přednáška nejprve stručně připomene základní informace o podobě a struktuře jezuitské řádové komunity a zdůrazní specifika klatovské komunity. Seznámí s prostorem řádového domu z hlediska jeho funkcí a využití. V hlavní části pak posluchačům přiblíží všední život koleje, zejména pak rozložení denních činností, průběh kalendářního i církevního roku. Stranou nezůstane ani způsob stravování a odívání.
Závěrečná část přednášky bude věnována konkrétním případům prožívání řeholního života, jak je známe z klatovského domu. Zastavíme se u osudů místních rodáků bratří Sexstetterů či Vojtěcha Pubce. Zamyslíme se na kariérou schopného učitele rétoriky Jana Wildeho, který několik let vedl klatovské gymnázium. Zastavíme se nad těžkostmi, které potkaly zdejší rektory po požáru 1689. Pokusíme se zjistit důvody, které přivedly Rudolfa Wydru až do domácího vězení za zdmi klatovské koleje.